Doe mee en maak een verschil voor natuur en landschap
De natuur heeft jouw hulp nodig! Draag bij aan onderzoek naar bijen en tel mee, steek je handen uit de mouwen tijdens de Nationale Natuurwerkdagen of ga op schelpensafari langs de kust – er zijn talloze manieren om een verschil te maken. Ontdek hieronder hoe jij kunt bijdragen aan onze campagnes en acties.
Nationale Bijentelling
Help de bijen door mee te tellen! Doe mee aan de Nationale Bijentelling, een initiatief van LandschappenNL, Naturalis Biodiversity Center, IVN Natuureducatie en Natuur & Milieu. Tijdens dit jaarlijkse evenement in april tel je de bijen in je tuin of buurt. Jouw waarnemingen dragen bij aan belangrijk onderzoek en helpen ons deze onmisbare bestuivers beter te beschermen.
Bescherm de jonkies!
Tijdens het broedseizoen, 15 maart t/m 15 juli, worden in natuurgebieden overal jonge dieren geboren. In deze periode is de natuur extra kwetsbaar. Jonge dieren zijn afhankelijk van rust, beschutting en de zorg van hun ouders. Als die rust wordt verstoord, kunnen ouderdieren schrikken en hun nest verlaten. Jonge dieren raken uitgeput, worden sneller ontdekt door roofdieren of overleven het niet. Vaak gebeurt dit onbedoeld, door menselijk gedrag dat goed bedoeld is, maar meer impact heeft dan we denken.
Met de oproep Bescherm de jonkies vragen we wandelaars, fietsers, hondeneigenaren en waterrecreanten juist in het broedseizoen om bewust en zorgvuldig met de natuur en de dieren die daar leven om te gaan. Help je mee en bescherm je de jonkies?
Nationale Natuurwerkdagen
Al 25 jaar organiseren wij samen met de provinciale Landschapsorganisaties het grootste vrijwilligersevenement in de natuur: de Nationale Natuurwerkdagen. Tijdens dit evenement steken zo’n 15.000 deelnemers in heel Nederland de handen uit de mouwen om natuur en landschap te onderhouden. Of je nu wilgen knot, takkenrillen maakt of poelen opschoont – er is altijd een klus in de buurt. Ontmoet anderen en draag bij aan natuur en landschap dicht bij huis.
Schelpenteldag: Ontdek de schatten van onze kust
Ga het strand op en help de wetenschap! Langs de Nederlandse kust liggen honderden soorten schelpen te wachten om ontdekt te worden. Tijdens de Schelpenteldag ga je op pad om schelpen te verzamelen en te tellen. Met jouw waarnemingen help je wetenschappers deze fascinerende strandbewoners beter te begrijpen.
Jong of oud, iedereen kan meedoen. Tel de schelpen die je vindt, ontdek nieuwe soorten en draag bij aan belangrijk onderzoek. Een perfect excuus voor een dag aan zee!
De Beheerdersdag
Dé ontmoetingsdag voor iedereen die werkt in bos, natuur en landschap, met uiteenlopende presentaties, workshops en excursies gericht op de beheerpraktijk. Al meer dan 15 jaar deelt iedereen uit de groene sector praktische, nieuwe inzichten met elkaar, zodat we het bos- en natuurbeheer nóg beter kunnen uitvoeren.
Elk najaar vindt de Beheerdersdag plaats. Wil je hieraan bijdragen of wil je de volgende keer niet missen? Bekijk de website voor meer informatie en de ticketverkoop.
NK Maaien met de Zeis
Tijdens het NK Maaien met de Zeis gaan deelnemers de strijd aan om de beste maaier van Nederland te worden. Maar dit kampioenschap is meer dan een wedstrijd: het is een ontmoetingsplek voor liefhebbers van dit oude ambacht. Technieken en ervaringen worden gedeeld, en deelnemers laten zien hoe belangrijk de zeis is voor kleinschalig natuurbeheer.
LandschappenNL organiseert dit jaarlijkse kampioenschap samen met de Landschapsorganisaties. Doe mee of kom kijken.
Bodemdierendagen
Ga op safari in je eigen tuin! Regenwormen, pissebedden, duizendpoten – deze kleine beestjes zijn de helden van een gezonde bodem. Tijdens de Bodemdierendagen, een campagne die we als LandschappenNL ondersteunen, speur je naar deze verborgen dieren in je tuin, op je balkon of in de buurt. Met jouw waarnemingen help je wetenschappers én draag je bij aan het behoud van bodembiodiversiteit. Doe mee en laat je verrassen door de wereld onder je voeten!